Listeria monocytogenes toidupatogeenina

Lihatooted (punane- ja linnuliha)

Sõltumata sellest, et toores lihas võib L. monocytogenes`e levimus olla väga kõikuv on mõnede uurimistööde andmetel saastumine olnud kuni 100%.


Lihatoodete puhul oleks listeeriate vältimisel kõige olulisemaks abinõuks liha korralik läbiküpsetamine. Toote sisetemperatuur 72 kraadi peaks kindlustama listeeriate hävimise.

Selline temperatuur ei ole tagatud juhtudel kui armastatakse nt restoranides tellida pooltoorest lihatoitu (pildil).

Allikas: 10


Tapamajades võib L. monocytogenes olla endeemiline, eriti heitveetorustikes ja põrandatel. Põhja-Ameerikas lubatakse rümpade bakteriaalse saaste vähendamiseks kasutada orgaanilisi happeid, näitks piimahapet. Euroopa Liidus (aastal 2011) võib rümpade saaste vähendamiseks kasutada üksnes joogivee standarditele vastavat vett, millel võrreldes orgaaniliste hapetega ei ole bakteritsiidset efekti. Lindude seedetraktis on L. monocytogenes sagedasti esindatud ja sisikonna eemaldamise (tapalindude algtöötlemine) vigadest tingituna rooja sattumine rümbale põhjustab enamasti ka linnuliha saastumise. Võime väita, et tapamajas isegi kõige eeskujulikumalt rakendatud töövõtted ei suuda tagada listeeriatest vaba toorest linnuliha. Eelnevale informatsioonile toetudes peaksid kõik ettevõtted, kes ostavad sisse toorest liha, arvestama alati potentsiaalse L. monocytogenes`e ohuga. Hakitud ja peenestatud liha sisaldavad RTE lihatooted, viinerid, keeduvorstid, salaami, pasteedid, pirukad, pihvid jne, eeldavad valmistamisel intensiivset töötlemist ja käitlemist, mis omakorda suurendab L. monocytogenes´ga saastumise riski. Patogeeni paljunemise ja eluvõime riske saab oluliselt langetada erinevate töötlemisetappidega – lihatoodete kuumtöötlemise, kuivatamise või soolamisega. Listeeriabaktereid hävitava toimega võivad olla ka fermenteerimisele ja hapendamisele järgnevad olulised pH langused ning toodete suitsutamisel toodete pinnale sadestuvad suitsu komponendid. Siiski peavad kõik RTE lihatooteid tootvad ettveõtted tegema ise jõupingustusi selleks, et oma ettevõttesiseselt välja selgitada nii võimalikud L. monocytogenes`e riskid kui ka listeeriate kasvu pärssivad komponendid ning toidu parima (listeeriate pärssimist võimaldava) koostisainete koosluse.

 

 

<< Tagasi // Edasi >>